KNX  Strefa

Zielonej Energii

Korzyści KNX

kształtują przyszłość

Cyfrowych domów

Jeden Standard w 15 odsłonach

Poznaj korzyści KNX

Jeżeli budujesz nowy dom lub modernizujesz już istniejący i jednocześnie poszukujesz sprawdzonych rozwiązań automatyki domowej ale wciąż nie jesteś pewien, który system automatyki będzie dla Ciebie najbardziej optymalny i czy w rzeczywistości spełni Twoje wszystkie oczekiwania to powinieneś poznać korzyści jakie niesie Standard KNX.

W rozwiązaniach tradycyjnych przeznaczamy sporo czasu na codzienne wykonywanie tych samych powtarzających się czynności, które możemy usprawnić poprzez zastosowanie automatyki domowej w standardzie KNX. Co więcej, przekłada się to również na korzyści stricte finansowe z punktu widzenia eksploatacji domowych podsystemów w perspektywie kilku lat. Poniżej zostały zestawione główne zalety i możliwości standardu KNX.

WYGODA

Rozwiązania KNX Smart Home

Technologia „KNX Smart Home” sprawia, że życie domowników staje się wygodniejsze poprzez zautomatyzowanie codziennych czynności, które absorbują nas każdego dnia. Począwszy od najprostszych do najbardziej złożonych od włączania / wyłączania czy ściemniania / rozjaśniania oświetlenia, podnoszenia / opuszczania rolet, utrzymywania zadanej temperatury w pomieszczeniu, otwierania i zamykania bramy wjazdowej lub garażowej, podlewania ogrodu, aż po integrację z systemami HVAC, systemami bezpieczeństwa czyli systemem alarmowym, kontrolą dostępu czy też systemem przeciwoblodzeniowym. Warto jednak tutaj dodać, że istnieje również możliwość przełączania się między trybem automatycznym i manualnym jednak wymaga to wcześniejszych ustaleń przed konfiguracją systemu.

Rozwiązania „KNX Smart Home” optymalizują koszty eksploatacji domu poprzez współdziałanie różnych podsystemów komunikujących się z systemem głównym czyli magistralą KNX. Istnieje również możliwość monitorowania i rejestrowania wybranych parametrów instalacji, które mogą być prezentowane w postaci wykresów łącznie z dostępem do historii z różnych okresów czasu z podziałem na dni, tygodnie, miesiące lub lata w zależności od zastosowanego rozwiązania.

„KNX Smart Home” zapewnia możliwość sprawnego i intuicyjnego zarządzania „Cyfrowym domem”. System wizualizacji domu, umożliwia nam monitorowanie, zmianę i przegląd różnych parametrów, dostęp do wybranych funkcji multimedialnych a to wszystko dzięki zastosowaniu serwera wizualizacji i podłączeniu „Cyfrowego Domu” do Internetu.

System modułowy

Przyszłością automatyki domowej są rozwiązania oparte o systemy modułowe, które dostarczają żądaną funkcjonalność a nie pojedyncze urządzenia. System automatyki domowej w standardzie KNX składa się z 3 grup modułów: systemowych, wykonawczych, sensorycznych i samego oprogramowania.

Moduły systemowe to zasilacze, interfejsy komunikacyjne, bramki integracyjne, łączniki magistralne, zegary, liczniki energii oraz dodatkowe akcesoria systemowe czyli wszystko to co jest niezbędne aby nasza automatyka domowa mogła działać.

Moduły wykonawcze to urządzenia obsługujące poszczególne podsystemy w „Cyfrowym Domu” takie jak podsystem zarządzania energią, podsystem oświetlenia, podsystem sterowania napędami elektrycznymi, podsystem sterowania bramą garażową i wjazdową, podsystem HVAC, podsystem podlewania ogrodu czy też podsystem przeciwoblodzeniowy.

Moduły sensoryczne to czujniki pogodowe, czujniki jakości powietrza, czujniki ruchu, czujniki obecności a także przyciski wielofunkcyjne i termoregulatory z wyświetlaczami LED/OLED, które dostarczają do systemu niezbędne informacje aby realizować funkcje „Smart Home” w standardzie KNX.

Moc kryje się w aplikacji

Wyjątkowość systemu modułowego w standardzie KNX to oprogramowanie dzięki, któremu mamy możliwość konfiguracji funkcji przypisanych zarówno do modułów wykonawczych jak i modułów sensorycznych.

Dzięki takiemu podejściu możemy w małych instalacjach za pomocą tylko jednego modułu wykonawczego zarządzać kilkoma podsystemami przykładowo oświetlenia, roletami, bramą garażową i wjazdową, podlewaniem ogrodu bez potrzeby stosowania różnych urządzeń do każdego podsystemu oddzielnie. Z kolei w rozbudowanych instalacjach aby zapewnić przejrzystość systemu ten sam moduł wykonawczy może zarządzać podsystemem oświetlenia zarówno w konfiguracji przeznaczonej do załączania każdej lampy oddzielnie, grupowo lub też w określonej sekwencji.

Jednak to jeszcze nie wszystko gdyż dopiero konfiguracja modułu sensorycznego czyli naszych przycisków wielofunkcyjnych i termoregulatorów prezentuje pełnię możliwości standardu KNX. Możemy zdefiniować je w zależności od tego czy chcemy korzystać z funkcji podstawowych czy jednak z konfiguracji bardziej zaawansowanych. Mamy możliwość wykorzystania zarówno już wbudowanych funkcji jak i tworzenia własnych pomysłów. Opracowanie algorytmu sterowania pod nowe funkcje zawsze wymaga współpracy z programistą, który wpierw oceni możliwość realizacji od strony technicznej i logicznej a następnie przedstawi opcje wyboru tak aby poprawnie zaimplementować nowy algorytm. Aplikacje modułów KNX dają ogromną elastyczność przy konfigurowaniu funkcji „Cyfrowego Domu” w standardzie KNX.

Wsparcie Internet of Things

KNX IoT to najnowocześniejsza technologia, której zadaniem jest obsługiwanie różnorodnych interakcji między KNX a urządzeniami elektronicznymi.

Obecnie KNX IoT daje możliwość sterowania domem za pomocą poleceń głosowych przy wykorzystaniu cyfrowych asystentów mowy takich jak Apple HomeKit, Amazon Alexa i Google Assistant. Technologia KNX IoT sprawi, że Cyfrowy Dom w przyszłości stanie się aktywnym partnerem w codziennym życiu mieszkańców i będzie częścią Internetu Rzeczy.

Zestawienie urządzeń do integracji IoT KNX związanych z asystentami głosowymi

Certyfikowany integrator

Standard KNX jest prosty, czytelny i zapewnia przejrzystość dając Tobie już od samego początku możliwość wyboru i poznania przyszłego projektanta, programisty czy też instalatora.

Decydując się na współpracę z certyfikowanym integratorem masz zawsze pewność, że nowoczesna instalacja elektryczna w standardzie KNX spełni Twoje oczekiwania i pozwoli cieszyć się możliwościami jakie daje standard KNX.

Logo systemu KNX potwierdzające status certyfikowanego Partnera KNX

KONTROLA

Połączenie z siecią komputerową i Internetem

Centralne zarządzanie „Cyfrowym domem” w standardzie KNX zapewnia Komputer pokładowy zwany domowym serwerem. Po podłączeniu serwera do Internetu mamy zdalny dostęp do zasobów „Cyfrowego domu” wykorzystując Technologię mobilną.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania smartfonów, tabletów, laptopów do sterowania wszystkimi podsystemami, które zostały zintegrowane w „Cyfrowym Domu”.

Funkcje podstawowe i rozszerzone

Standard KNX zapewnia dostęp do ponad 8000 urządzeń różnych producentów w konfiguracjach realizujących zarówno podstawowe jak i rozszerzone funkcje „Smart Home”.

Warto podkreślić, że istnieje możliwość doboru produktów zarówno pod względem wykonania od strony technicznej jak również od strony oprogramowania. Standard KNX daje ogromną przewagę nad pozostałymi systemami automatyki domowej gdyż definiuje dostępność do produktów w kilku grupach cenowych począwszy od produktów w wersji Standard poprzez Komfort aż po produkty marki Premium.

Doskonały wygląd i wzornictwo produktów

Nowoczesna instalacja elektryczna w standardzie KNX w ostatnim czasie znajduje się w kręgu zainteresowania zarówno architektów jak i przyszłych użytkowników gdyż przyciąga uwagę nie tylko możliwościami od strony technicznej ale także od strony wizualnej przycisków, termoregulatorów czy też paneli dotykowych.

Jakość zastosowanych materiałów, estetyka wykonania i szeroki dostęp do certyfikowanych produktów wielu producentów sprawia, że mamy możliwość dopasowania swojego wnętrza zarówno do stylu klasycznego jak i modernistycznego. Nowoczesna instalacja elektryczna w standardzie KNX nadaje urok całemu domowi dzięki różnorodnej stylistyce przycisków, termoregulatorów i paneli dotykowych zachowując jednocześnie jego wyjątkową funkcjonalność.

Wsparcie wielu producentów

Standard KNX, jest systemem otwartym wspieranym przez szereg producentów. Wszystkie certyfikowane produkty z logo KNX współpracują ze sobą w ramach jednego systemu.

Pod koniec 2020 roku firma SONY dołączyła do grona producentów wspierających standard KNX z uwagi na możliwości jakie niesie technologia KNX IoT. Producenci, których urządzenia zasługują na wyróżnienie pochodzą z Niemiec, Belgii, Austrii, Chorwacji, Chin, Francji, Grecji, Włoch, Łotwy, Holandii, Norwegii, Rosji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Wielkiej Brytanii jak również z Polski.

Technologia przewodowa i bezprzewodowa

Standard KNX umożliwia komunikację przewodową KNX TP gdzie jako nośnik komunikacyjny wykorzystujemy zielony przewód magistralny. Dodatkowo możemy stosować rozwiązania KNX IP wykorzystując skrętkę komputerową celem zwiększania wydajności pomiędzy liniami KNX. Jednocześnie możemy łączyć rozwiązania bezprzewodowe KNX RF pracujące w paśmie częstotliwości 868 MHz.

Wykorzystanie wspomnianych mediów transmisyjnych zapewnia łatwą rozbudowę systemu dzięki współpracy wszystkich trzech nośników komunikacji w standardzie KNX.

Przewód magistralny E-BUS KNX w połączeniu z ikoną symbolizująca komunikację radiową KNX

OCHRONA

Sprawdzona jakość ISO 9001

Nowoczesna instalacja elektryczna w standardzie KNX to pełna zgodność z wymaganiami ISO 9001, która jest najlepszą gwarancją świadczącą o wysokiej jakości produktów KNX zapewniających efektywną współpracę wszystkich instalacji domowych. Prowadzona jest w strukturze gwiazdy bez potrzeby montowania widocznych puszek rozgałęźnych pod sufitem. Struktura gwiazdy to większa ilość przewodów zasilających jednak jest to rozwiązanie jak najbardziej uzasadnione gdyż dzięki temu uzyskujemy niewielkie obciążenia poszczególnych obwodów elektrycznych. W przewodach płynie mniejszy prąd co przekłada się na znacznie mniejsze nagrzewanie przewodów. Tym samym zwiększa się zarówno trwałość i żywotność samej izolacji przewodu jak i całej instalacji elektrycznej wykonanej w strukturze gwiazdy.

Wykorzystując technologię magistralną KNX jesteśmy w stanie zredukować ilość okablowania sterującego w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań o ponad 60%. Głównym elementem instalacji jest zielony przewód magistralny KNX łączący wszystkie urządzenia automatyki domowej. Magistralę KNX możemy układać na trzy różne sposoby w topologii linii, gwiazdy oraz pierścienia a także łączyć poszczególne topologie między sobą wtedy mówimy o topologii mieszanej. Przewód KNX umożliwia programowanie, transmisję danych i jednocześnie zasila wszystkie urządzenia magistralne. Dzięki takiemu podejściu instalacja staje się prostsza w użytkowaniu i wygodniejsza w serwisowaniu.

Logo cerytfikatu ISO 9001

Architektura rozproszona

Architektura rozproszona sprawia, że nasz system działający w oparciu o automatykę domową w standardzie KNX niesie istotne korzyści: każde urządzenie magistralne KNX jest konfigurowane indywidualnie, przetwarzanie informacji odbywa się w każdym urządzeniu magistralnym oddzielnie, urządzenia magistralne podłączone do instalacji wyposażone są we własny procesor i pamięć zapewniając ciągłość pracy systemu nawet podczas jego rozbudowy czy modernizacji.

Istotną cechą systemu automatyki opartej na standardzie KNX jest decentralizacja poszczególnych elementów systemu przy jednoczesnej możliwości wykorzystania jednostki centralnej do wizualizacji i zarządzania domem. Instalacja KNX jest skalowalna a więc możemy ją modyfikować zarówno w małych jak i dużych instalacjach. Istnieje również możliwość realizacji funkcji centralnych lub grupowych a także konfigurowania Scen i Sekwencji w oparciu o architekturę rozproszoną w standardzie KNX.

Najwyższy poziom ochrony danych

KNX Secure to przyszłość zabezpieczenia Cyfrowego Domu, która wkrótce umożliwi podwójną ochronę zapewniając maksymalne bezpieczeństwo zintegrowanym podsystemom. Urządzenia KNX Data Secure będą obejmowały następujące poziomy zabezpieczeń szyfrowanie, integralność danych i uwierzytelnianie.

Po pierwsze KNX IP Secure będzie rozszerzał protokół IP w taki sposób, że wszystkie przesyłane telegramy i dane będą całkowicie szyfrowane. Po drugie KNX Data Secure zapewni skuteczną ochronę danych użytkownika przed nieautoryzowanym dostępem przy wykorzystaniu szyfrowania AES 128 CCM i uwierzytelniania tym samym będzie minimalizował ataki na infrastrukturę cyfrową budynków.

Każde urządzenie w standardzie KNX Secure posiada specjalny certyfikat składający się z numeru seryjnego urządzenia (6 znaków) oraz klucza fabrycznego urządzenia KNX Secure (16 znaków). Natomiast do Projektu cyfryzacji domu w standardzie KNX Secure zostanie przypisane unikalne hasło dostępu stanowiące kolejne zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem do systemu.

Logo standardu KNX przedstawiające najnowszy standard bezpieczeństwa KNX Data Secure

Kompatybilność wsteczna urządzeń

Standard KNX zapewnia pełną kompatybilność wsteczną wszystkich certyfikowanych urządzeń co oznacza, że urządzenia nowsze będą współpracowały z wersją wcześniejszą niezależnie od producenta.

Każdy produkt jest oznaczony znakiem towarowym KNX co oznacza, że urządzenie przeszło testy zgodności przeprowadzane przez akredytowane laboratoria. Podczas testów sprawdza się czy urządzenie obsługuje protokół KNX i standardowe typy danych. Dodatkowo na stronie Stowarzyszenia KNX mamy możliwość sprawdzenia przed zakupem czy dane urządzenie jest faktycznie zarejestrowane i posiada certyfikat zgodności standardu KNX.

Normy Europejskie i Międzynarodowe

Standard KNX uzyskał aprobatę organizacji normalizacyjnych najpierw europejskich a następnie międzynarodowych, dających gwarancję stabilnej i niezawodnej pracy całego systemu.