KNX Domowe
Podsystemy
Integracja domowych instalacji
„Cyfrowy dom w standardzie KNX” to połączenie wszystkich domowych podsystemów obsługiwanych poprzez magistralę systemową KNX.
Domowe podsystemy automatyki tradycyjnie pracują jako systemy oddzielne i niezależne od siebie. Standard KNX to zmienia gdyż dzięki magistrali systemowej KNX moduły systemowe, wykonawcze i sensoryczne KNX zwane również potocznie urządzeniami magistralnymi otrzymują status systemu nadrzędnego. Dzięki temu umożliwia sterowanie i zapewnia komunikację z systemami zewnętrznymi, które po podłączeniu do instalacji magistralnej KNX zyskują status podsystemów. Oznacza to, że wówczas poszczególne urządzenia domowe i urządzenia elektroniczne wchodzące w skład poszczególnych instalacji elektrycznych i teletechnicznych mogą komunikować się między sobą. Takie podejście w znaczący sposób ułatwia zarządzanie całą automatyką domową dzięki wymianie informacji w formie telegramów systemowych KNX. Telegramy zbierane są z poszczególnych podsystemów co daje nam dodatkowe korzyści przy konfiguracji funkcji KNX Smart Home i budowaniu nowych algorytmów sterowania.
Zestawienie podsystemów automatyki domowej, które występują w naszych domach z uwzględnieniem udziału procentowego integracji poszczególnych instalacji i systemów z magistralą systemową KNX zostało opracowane na podstawie danych zebranych z dotychczas zrealizowanych projektów i uruchomień instalacji w standardzie KNX.
Zestawienie najważniejszych instalacji i systemów integrowanych z magistralą systemową KNX:
ON-OFF | DIMM | DALI | LED RGB | LED RGBW
Podsystem Oświetlenia
Podsystem oświetlenia umożliwia stworzenie nastrojowych i efektownych wnętrz dzięki wykorzystaniu jednokolorowych taśm LED lub RGB / RGBW. Odpowiednio zaaranżowane sceny świetlne pomagają stworzyć klimat sprzyjający relaksowi i wyciszeniu zapewniając zasłużony odpoczynek po powrocie do domu. Z kolei delikatne rozświetlenie i zmiana temperatury barwowej z zimnej na ciepłą uprzyjemni nam niejeden wieczór spędzony wśród najbliższych.
Lampki nocne | Lampy podłogowe | Lampki choinkowe | Gniazda elektryczne AGD
Podsystem Gniazd Sterowanych
Podsystem sterowania gniazdami elektrycznymi kontroluje pracę różnych urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Stosowany jest w celu załączania i wyłączania urządzeń takich jak lampki nocne w Sypialni, sprzęt AGD, okap kuchenny czy też żelazko.
Wykorzystywany jest również do wyłączania wszelkich urządzeń pozostawionych bez potrzeby tj. zasilaczy do laptopów, tabletów oraz wszelkich rodzajów ładowarek do telefonów. Zapewnia jednocześnie możliwość ograniczenia poboru energii poprzez ustalanie harmonogramów pracy urządzeń na stałe podłączonych do prądu i pobierających energię w trybie Standby czyli dobrze nam znanych dekoderów, TV, amplitunerów i konsol do gier.
Rolety | Żaluzje | Karnisze | Markizy | Okna dachowe
Podsystem Napędów elektrycznych
Podsystem sterowania napędami elektrycznymi przeznaczony jest do rolet, żaluzji, karniszy sufitowych, markiz i okien dachowych. Wybierając rozwiązanie jakim są automatyczne rolety czy żaluzje z pewnością będziesz zadowolony z możliwości dopasowania stopnia nasłonecznienia swojego pokoju.
Markiza tarasowa zapewni również ochronę przed upałem jednocześnie zachowując odpowiedni stopień doświetlenia pomieszczenia.
Karnisze elektryczne w połączeniu czy to z wzorzystymi czy jednobarwnymi tkaninami na zasłony podkreślą nowoczesny klimat w całym domu. Natomiast dachowe okna obrotowe czy też uchylno-obrotowe zostaną jednocześnie domknięte w przypadku wykrycia nawet niewielkich opadów deszczu. Napędy elektryczne znajdują również zastosowanie w instalacjach kina domowego przy montażu ekranów projekcyjnych czy też wind sufitowych przeznaczonych do projektorów multimedialnych.
SSiWN | CCTV | Kontrola Wejścia | Kontrola Dostępu
Podsystem bezpieczeństwa
Podsystem bezpieczeństwa realizowany jest przez system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), który potocznie nazywany jest systemem alarmowym. System alarmowy chroni nasz dom przed dostępem włamywaczy a główne jego zadanie to odstraszenie potencjalnych intruzów z jednoczesnym powiadomieniem operatora stacji monitorującej i interwencją firmy ochroniarskiej.
Uzupełnieniem systemu alarmowego jest telewizja dozorowa (CCTV) zwana też systemem monitoringu kamer, której rolą jest rejestracja i archiwizacja zdarzeń zachodzących w newralgicznych strefach domu.
System kontroli wejścia do domu i na teren posesji realizowany jest poprzez wykorzystanie videodomofonu pozwalającego na szczegółową identyfikację osób odwiedzających. Videodomofony zapewniają dwukierunkową komunikację głosową i jednocześnie umożliwiają bezpośredni podgląd z kamery umieszczonej w stacji bramowej.
Dopełnieniem systemu videodomofonu jest system biometrycznej kontroli dostępu służącej do otwierania drzwi wejściowych i tarasowych za pomocą czytnika linii papilarnych dzięki czemu nie potrzebujemy klucza aby wejść do domu. Identyfikacja domowników odbywa się tym razem dzięki uzyskaniu autoryzacji zbliżeniowej lub biometrycznej poprzez potwierdzenie tożsamości np. odciskiem palca.
Brama Garażowa | Brama Wjazdowa
Podsystem Bram
Podsystem napędów bram umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie bram garażowych zarówno segmentowych jak i uchylnych a także bram wjazdowych przesuwnych lub skrzydłowych i to wszystko bez konieczności posiadania pilota radiowego.
Sterowanie bramami jest realizowane poprzez aplikację na systemy Android lub iOS łącznie z możliwością uzyskania informacji zarówno bieżących jak i archiwalnych o statusie otwarcia lub zamknięcia dowolnej bramy.
Ogrzewanie | Wentylacja | Klimatyzacja
Podsystem HVAC
Podsystem HVAC (Heating | Ventilation | Air Conditioning) wykorzystywany jest do sterowania instalacjami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji w oparciu o temperaturę i parametry jakości powietrza takich jak wilgotność i poziom dwutlenku węgla. Pozwala regulować temperaturę i warunki występujące dla każdego pomieszczenia oddzielnie w zależności od jego przeznaczenia np. Kuchnia, Łazienka, Sypialnia. Zapewnia uzyskanie idealnego komfortu termicznego oraz dostęp do świeżego i czystego powietrza.
Dodatkowo zastosowanie odnawialnych źródeł energii poprzez wykorzystanie pomp ciepła czy też kolektorów słonecznych sprzyja uzyskaniu niskiej efektywności energetycznej budynku.
Stacja pogodowa | Czujnik Temperatury | Czujnik Deszczu | Czujnik Wiatru | Czujnik Zmierzchu
Podsystem Pogodowy
Podsystem pogodowy wykorzystuje czujniki temperatury, prędkości wiatru, opadów, natężenia oświetlenia i zmierzchu. Umożliwia podjęcie decyzji o automatycznym otworzeniu lub domknięciu okien dachowych, opuszczeniu rolet lub zamknięciu markizy podczas silnego wiatru.
Bardzo często wykorzystywany jest też do sterowania oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w połączeniu z wykrywaniem obecności osoby lub też dopasowaniem natężenia oświetlenia do ilości wpadającego światła słonecznego szczególnie w okresie jesiennozimowym.
System Zraszania | Nawadnianie Kropelkowe
Podsystem Nawadniania Ogrodu
Podsystem nawadniania ogrodu pozwoli cieszyć się pięknymi kwiatami, zdrowymi roślinami i zadbanym trawnikiem. Wszystko to dzięki połączeniu systemu zraszania i systemu nawadniania kropelkowego wykorzystywanego na wszelkich rodzaju rabatach.
Korzyść jaką niesie linia kroplująca to możliwość dostarczenia roślinom wody bezpośrednio do strefy korzeniowej dzięki czemu zapobiegamy gniciu roślin i rozwojowi chorób grzybowych. Podsystem nawadniania zapewnia mniejsze zużycie wody i sprawdza się w przypadku dużych ogrodów.
Ogrzewanie Schodów | Ogrzewanie Podjazdów | Ogrzewanie Rynien
Podsystem Przeciwoblodzeniowy
Podsystem przeciwoblodzeniowy zapewnia ogrzewanie chodników, podjazdów, schodów, dachów, rynien i rur spustowych. Elektryczne ogrzewanie chodnika i schodów w śnieżny zimowy dzień pozwoli uniknąć uciążliwego odśnieżania i zapewni, że dojście do domu będzie suche i bezpieczne.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdów zapewni ich przejezdność zapobiegając oblodzeniom na całej powierzchni podjazdu lub wydzielonych pasach jezdnych.
Elektryczne dachowe maty grzejne skutecznie odwodnią powierzchnie dachów tak aby zapobiec powstawaniu sopli zwisających bezpośrednio z krawędzi dachu.
Podsystem przeciwoblodzeniowy zapobiega również uszkodzeniom rynien i rur spustowych spowodowanych zamarzającą wodą dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć kosztownych napraw po sezonie zimowym.
System Nagłośnienia | Kino domowe
Podsystem Multiroom
Podsystem multiroom zwany jest instalacją wielostrefową pozwalającą na przekazywanie sygnału Audio-Video lub RTV-Sat z jednego centralnego węzła jakim jest przeważnie Serwerownia do wybranych pomieszczeń.
System nagłośnienia multiroom zapewnia możliwość słuchania dowolnego źródła dźwięku radia, CD, DVD, BlueRay w wybranej strefie audio przypisanej do danego pokoju. W ten sam sposób może działać system wideo gdzie filmy z Internetu, filmy z BlueRay lub zapisane w postaci plików na serwerze możemy oglądać w różnych pomieszczeniach.
System multiroom sprawdza się również przy dystrybucji sygnału programów telewizji satelitarnej oraz naziemnej do wszystkich gniazd antenowych w domu dzięki urządzeniu jakim jest Multiswitch. Systemy multiroom pozwalają ukryć wszystkie źródła, wzmacniacze audio i wideo, multiswitche RTV-Sat w jednym pomieszczeniu przeważnie wydzielonej małej Serwerowni co znacznie podnosi estetykę wnętrz wszystkich pomieszczeń w domu.
UPS | Agregat Prądotwórczy
Podsystem Zarządzania Energią
Podsystem zarządzania energią umożliwia zastosowanie zarówno UPS-u do zabezpieczenia bezprzerwowego zasilania czułych urządzeń elektronicznych jak i agregatu prądotwórczego z automatycznym rozruchem włączającym się po kilku sekundach i mogących pracować wiele godzin.
Rezerwowego zasilania potrzebują głównie: sprzęt komputerowy, systemy bezpieczeństwa, pompy oraz urządzenia AGD takie jak lodówki i zamrażarki. Zawsze należy pamiętać o wydzieleniu niezbędnych obwodów oświetleniowych w pomieszczeniach głównych i wszelkich korytarzach. W ramach podsystemu zarządzania energią zastosowanie znajdują analizatory parametrów sieci wykorzystywane do analizy sieci pod kątem występujących napięć, prądów, mocy oraz często jakości zasilania.
Dodatkowo zastosowanie ogniw fotowoltaicznych daje możliwość ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Jednak aby instalacja fotowoltaiczna spełniła nasze oczekiwania a więc pozwoliła na redukcję rachunków za prąd, powinna być przygotowana w oparciu o audyt instalacji fotowoltaicznej. Moc instalacji fotowoltaicznej dopasowuje się do zapotrzebowania na energię użytkową konkretnego budynku również w odniesieniu do świadectwa charakterystyki energetycznej domu.